Mostanára már Ön is biztosan megérti az ő nyelvét, és tudja, mikor éhes, mikor fáj valamije, mikor akarja magára felhívni a figyelmet, mikor fáradt vagy éppen csak unatkozik. Ön is érzékenyebben reagál a szükségleteire, és tudja, hogyan nyugtassa meg.
Az érzéki ingerek egyre fontosabbak lesznek a baba számára. Azt akarja, hogy Ön beszéljen hozzá, játsszék vele, és mutasson neki új dolgokat. Imádja, ha interakcióba lép vele, különösen, ha bolondozik. Lenyűgözve nézi, ahogy Ön a fejét rázza, tapsol, vagy kinyújtja rá a nyelvét. Ha sokáig egyedül hagyják, egész biztosan ellenkezik.
Valamikor a hónap folyamán a kicsi elkezd gőgicsélni, azaz „beszélgetni”. A beszéd vagy a zene nemcsak megnyugtatja, ha nyűgös, hanem arra is ösztönzi, hogy visszagügyögjön vagy kacarásszon. Akár 20 percen át is beszélget, ú vagy á hangokat adva.
Mostanáig általában ökölbe szorította a kezét. A harmadik hónapban már lazábban tartja, ujjait akár teljesen ki is nyújthatja. Bámulja a kezét, és gyakorolja az ujjai mozgatását - meglepődik, ha a keze ismét megjelenik, miután egy időre kikerült a látóteréből.
Segítséggel már félig ülő helyzetben is megtartja magát. Amikor a hasán fekszik, már a mellkasát is képes megemelni egy kicsit. Ha felállítja, a baba megtartja a fejét egy kis ideig. Fel tudja emelni, és a teste előtt összezárni a két karját.
Eljött az ideje, hogy átnézze a lakást a baba biztonsága szempontjából. Az értékeket, a tisztítószereket és a növényeket úgy tegye el, hogy a kicsi ne férhessen hozzájuk. Minden, amit el tud érni, legyen törhetetlen és nem mérgező. Ügyeljen az apró tárgyakra, mert fulladást okozhatnak, ha megtalálja, és a szájába veszi azokat!
A hónap végére a kicsi akár 10 óra hosszat is alhat éjszaka, bár előfordul, hogy kis időre fölébred. Ilyenkor nyűgösködhet egy darabig, de ha a szülei nem rohannak be hozzá minden alkalommal, fokozatosan megtanulja, hogy ne ébredjen fel.
Ha nehezen alszik el, amikor ágyba teszi, valószínű, hogy nem volt eleget ébren napközben. Ne hagyja a kiságyban túl hosszú ideig, amikor ébren van. Másfelől viszont akkor sem tud jól aludni, ha túl sok inger érte, különösen közvetlenül az alvás ideje előtt. Kezdjen el vele kialakítani egy lefekvési rítust, szoptassa egy kicsit, tegye tisztába és ringassa egy rövid ideig.
Testi fejlődés
Ha hason fekszik, felkönyököl, felemeli a mellkasát, és a fejét magasra tartja akár 10 másodpercen át.
Egyre több mindent ki tud fejezni az arcával, javul az izomtónus és a hangképzés
Eltűnnek a reflexek, egyre több mindent csinál tudatosan
Ha felveszi, teljes testével reagál rá.
Eltűnőben vannak a fogóreflexek, a kezét már többnyire nem szorítja ökölbe
A kezével felfedezi a saját arcát, szemét, száját
Szociális fejlődés
Kezdi megismerni és megkülönböztetni a család tagjait
Könnyen és spontán módon elmosolyodik
Egyre kevesebbet sír
A hangokra válaszul gőgicsél és nevetgél
A szülei jelenlétére megkülönböztetett figyelemmel reagál, ha valamelyikük jelen van, megpróbálja felhívni magára a figyelmét
Értelmi fejlődés
Az emlékezés jeleit mutatja, várja a jutalmat
A hang forrása felé fordul a fejével
Tanulmányozza a saját kézmozgásait
Koordinálja az érzékszerveit: a hangforrásokat a szemével követi, a mell láttán cuppogni kezd
Abbahagyja a szopást, ha valami felkelti a figyelmét
Megkülönbözteti a beszédhangokat a többi hangtól
(http://www.informed.hu/)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése